Un bărbat de 31 de ani a fost condamnat de instanță la 2 ani de închisoare pentru huliganism, în urma unui incident violent produs într-un bloc de locuit din municipiul Chișinău. Potrivit Procuraturii municipiului Chișinău, faptele s-au produs în seara de 2 februarie 2024, când o femeie și fiica sa de 3 ani reveneau acasă după un eveniment și au intrat în ascensorul blocului.

La ieșirea din lift, cele două au observat un bărbat dezbrăcat care s-a apropiat de ele, adresându-le cuvinte necenzurate și amenințări. Speriată, femeia a reușit să intre împreună cu copilul în ascensor, însă inculpatul ar fi blocat ușa cu un cuțit, împiedicând închiderea acesteia.

Ulterior, bărbatul ar fi lovit ușa liftului și ar fi continuat comportamentul agresiv în fața acestuia. Din cauza avarierii, ascensorul a rămas blocat, iar femeia și copilul au fost nevoite să aștepte aproximativ 30 de minute până la intervenția mecanicilor.

Instanța l-a recunoscut vinovat de huliganism și l-a condamnat la 2 ani de detenție în penitenciar de tip semiînchis. Procurorii au anunțat că vor contesta sentința în partea privind încadrarea juridică, solicitând și examinarea acuzației de lipsire ilegală de libertate a două persoane, inclusiv a unui minor, capăt de acuzare pentru care inculpatul a fost achitat.

Bărbatul a refuzat să facă declarații, iar potrivit datelor din dosar, acesta nu este la prima abatere, fiind anterior condamnat pentru alte fapte de huliganism. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel.

ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM SUBIECTUL ZILEI