Curtea de Apel Sud a condamnat la 12 ani de închisoare liderul unui grup infracțional specializat în trafic și contrabandă cu droguri, într-un dosar instrumentat de Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale.

Potrivit procurorilor, bărbatul în vârstă de 50 de ani, originar din Căușeni, ar fi organizat introducerea în Republica Moldova a aproximativ 80 de kilograme de hașiș din Spania, după care drogurile urmau să fie transportate în Rusia.

Conform anchetei, cantitatea de droguri reținută în dosar ar reprezenta doar o parte din activitatea ilegală desfășurată de gruparea criminală coordonată de inculpat.

Instanța a stabilit că drogurile erau ascunse în rezervoarele unor automobile de model Audi 80, Volkswagen Golf și Volkswagen Passat. Acestea ar fi fost preluate dintr-o pădure din apropierea orașului Căușeni, după care transportate mai departe peste hotare. Procurorii susțin că banii obținuți din vânzarea drogurilor urmau să fie trimiși înapoi în Spania pentru continuarea activităților de trafic.

După pronunțarea sentinței, drogurile confiscate au fost distruse prin ardere, conform prevederilor legale.

Decizia Curții de Apel Sud vine după ce, în anul 2023, Judecătoria Cahul îl achitase pe inculpat. La acel moment, procurorii PCCOCS solicitaseră o pedeapsă de 14 ani de închisoare, precum și confiscarea mai multor bunuri despre care se presupune că ar fi fost cumpărate din bani proveniți din traficul de droguri, inclusiv terenuri, construcții și un automobil Mercedes S350 CDI.

Potrivit raportului PCCOCS pentru anul 2025, în dosarele trimise în judecată de procurorii specializați au fost condamnate 90 de persoane pentru infracțiuni legate de droguri, iar alte peste 90 au fost deferite justiției.

Conform legii, deși a fost condamnat prin decizia Curții de Apel, bărbatul beneficiază în continuare de prezumția nevinovăției până la expirarea termenului legal de contestare la Curtea Supremă de Justiție.

ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM SUBIECTUL ZILEI