Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, reținut în România sub acuzația de trădare și transmitere de informații secrete către KGB-ul belarus, va fi prezentat miercuri, 10 septembrie, în fața Curții de Apel București, unde procurorii vor solicita arestarea sa preventivă.
Reținut după opt ore de audieri
Bălan, în vârstă de 47 de ani și posesor al dublei cetățenii româno-moldovenești, a fost adus sub escortă marți dimineață la sediul DIICOT București, unde a fost audiat timp de aproape nouă ore. Ulterior, procurorii au emis un mandat de reținere pentru 24 de ore, urmând ca instanța să decidă miercuri dacă fostul ofițer va fi plasat în arest preventiv.
Reținerea a avut loc după ce Bălan a fost ridicat luni, la Timișoara, în urma emiterii unui mandat de aducere de către procurori, și transportat cu o escortă de maximă securitate la București.
Acuzații grave: legături cu serviciile secrete din Belarus
Potrivit unui comunicat DIICOT, în perioada 2024–2025, Alexandru Bălan ar fi participat la două întâlniri conspirative cu ofițeri din cadrul Comitetului Securității de Stat (KGB) al Republicii Belarus, care au avut loc în Budapesta, Ungaria. Anchetatorii susțin că la aceste întâlniri ar fi fost transmise instrucțiuni operative, precum și plăți în schimbul serviciilor de spionaj prestate de fostul ofițer SIS.
„Din probatoriul administrat a reieșit că suspectul a fost angrenat în activități de divulgare neautorizată a unor informații secrete de stat, către reprezentanți ai unei puteri străine, în condiții de natură să pună în pericol securitatea națională a României”, se menționează în comunicatul DIICOT.
Anchetă internațională coordonată de EUROJUST
Investigația este desfășurată sub egida EUROJUST și beneficiază de colaborarea serviciilor de informații și a procuraturilor din România, Ungaria, Cehia și Republica Moldova.
Autoritățile moldovene au confirmat colaborarea în acest caz. Daniel Vodă, purtătorul de cuvânt al Guvernului Republicii Moldova, a declarat că ancheta este în atenția prim-ministrului și că statul moldovean va continua să „curețe instituțiilede cei care lucrează în interesul altor state”.
„Cooperarea internațională a serviciilor specializate dă rezultate și arată că este nevoie să curățim instituțiile de oamenii care, din păcate, au trădat interesele Republicii Moldova”, a subliniat Daniel Vodă.
Incident rutier în timpul operațiunii de escortă
Transportul suspectului de la Timișoara la București s-a desfășurat în condiții de securitate maximă, însă a fost umbrit de un accident rutier grav. Potrivit presei din România, echipajul de jandarmi care a efectuat misiunea de escortă a fost implicat într-o coliziune cu un TIR, în localitatea Coșava, județul Timiș, la doar câteva ore după încheierea predării suspectului către procurorii DIICOT.
Din informațiile disponibile, incidentul nu s-a soldat cu victime, însă a fost deschisă o anchetă privind circumstanțele producerii accidentului.
ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM SUBIECTUL ZILEI