Primăria Chișinău a început lucrările de reabilitare a trotuarului de pe strada Studenților, pe segmentul cuprins între strada Nicolae Dimo și bulevardul Moscova. Anunțul a fost făcut de primarul capitalei, Ion Ceban.
Potrivit edilului, lucrările vizează trotuarul situat pe partea Universității Tehnice a Moldovei, iar în paralel este examinată și proiectată amenajarea unei parcări cu un număr suplimentar de locuri pentru automobile.
Ion Ceban a precizat că trotuarul de pe partea opusă a străzii a fost deja reabilitat anterior, iar următoarea etapă a proiectului prevede supralărgirea unei porțiuni a străzii Studenților, în direcția Calea Orheiului. În prezent, această intervenție se află în faza de proiectare.
Potrivit primarului, trotuarele din zonă se aflau într-o stare avansată de degradare, în condițiile în care pe acest segment circulă zilnic mii de persoane.
„Reabilităm infrastructura orașului și aducem în ordine zone care au fost lăsate ani la rând fără investiții”, a declarat Ion Ceban.
Autoritățile municipale nu au anunțat deocamdată termenul de finalizare a lucrărilor.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram Subiectul Zilei!











