Fiecare a cincea persoană din R. Moldova are studii superioare, iar rata alfabetizării a crescut la 99,6% în R. Moldova. Potrivit datelor finale ale Recensământului populației și locuințelor din 2024, făcute publice luni, 25 august, femeile din R. Moldova sunt mai instruite, iar nivelul de studii al locuitorilor de la sate este mai scăzut în comparație cu cel al orășenilor.
Mai mulți moldoveni cu studii superioare
Potrivit datelor prezentate de Biroul Național de Statistică (BNS), 19,1% din populație avea, în 2024, absolvite studii de licență sau de masterat, în creștere cu 4,2 puncte procentuale față de 2014, când ponderea era de 14,9%. În total, numărul persoanelor cu studii universitare a crescut cu peste 65 de mii în ultimii zece ani.
Totodată, cea mai mare parte a populației are un nivel de instruire profesional-tehnic, secundar și postsecundar – 33,6%, în creștere față de 2014. În schimb, numărul celor cu studii liceale a scăzut la 12,8% (față de 14% în 2014), iar ponderea persoanelor cu studii gimnaziale a coborât la 22,7% (de la 25,6% în 2014). Studii primare dețin 9,2% din populație, cifră, de asemenea, în scădere.
Recensământul realizat în anul trecut a arătat că femeile predomină la nivelurile de studii liceale, postsecundare și superioare – 21,3% dintre femei au absolvit studii superioare.
„Relevăm faptul că ponderea bărbaților care au absolvit studii subprofesionale, tehnice, secundare era, în 2024, cu 8,6 puncte procentuale mai mare decât ponderea femeilor, respectiv 24,9% pentru bărbați, comparativ cu 16,3% pentru femei. Iar ponderea femeilor cu studii liceale în proporție de 13,5%, profesional-tehnice postsecundare în proporție de 15,2% și superioare în proporție de 21,3% prevala comparativ cu ponderea bărbaților în aceste nivele de studii absolvite”, a precizat directoarea generală adjunctă a BNS, Aurelia Spătaru.
Populația rurală este mai numeroasă în categoriile cu studii primare (59,6%), gimnaziale (70,3%) și liceale (58,1%), în timp ce orașele domină la nivel postsecundar (52,3%), superior (73,2%) și doctorat/postdoctorat (87%).
La nivel teritorial, municipiul Chișinău are cea mai mare pondere a persoanelor cu studii superioare – 36,6%, urmat de Bălți cu 23,4%. În majoritatea raioanelor, proporția celor cu studii universitare variază între 10–15%, iar cele mai mici valori se regăsesc în raioanele Sângerei – 8,1%, Telenești și Cantemir – 8,2%.
Un alt indicator urmărit a fost și numărul celor care își continuau studiile în momentul efectuării plebiscitului. Astfel, în anul trecut, 455.000 de persoane cu vârsta de 7 ani și peste erau încă în sistemul educațional, ceea ce reprezintă 26% din populația eligibilă. Cele mai mari ponderi au fost înregistrate în Chișinău – 23,7% și Bălți – 22,4%, iar cele mai mici în raioanele Ocnița – 15,3%, Cimișlia – 16,6% și Briceni – 16,3%.
Alfabetizarea – aproape totală
Rata de alfabetizare a populației de 10 ani și peste a fost estimată la 99,6%, în creștere față de anul 2014, când acest indicator era de 99,5%, precum și față de anul 2004, când 1,5% din populația R. Moldova era analfabetă.
Cea mai mică rată a alfabetizării a fost notată printre persoanele de peste 80 de ani, unde 0,9% au declarat că nu pot citi sau scrie.
În total, 7.500 de persoane au fost identificate ca analfabete, adică 0,4% din populația cu vârsta de peste 10 ani și peste. Dintre acestea, aproape două treimi locuiesc în mediul rural, iar jumătate sunt femei.
„*Conform rezultatelor recensământului din 2024, a fost estimată o rată de alfabetizare a populației de 10 ani și peste de 99,6%. Aceasta este în creștere cu 0,1% față de recensământul din 2014 sau cu 1,1% față de 2004. Raportat la structura pe grupe de vârstă, cea mai mică proporție a populației alfabetizate, de 99,1%, este în grupa de vârstă de 80 de ani și peste, pentru care s-a înregistrat, de asemenea, cea mai mare proporție a persoanelor analfabete, de 0,9%”, a precizat Aurelia Spătaru.
Sursa: moldova1.md
ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM SUBIECTUL ZILEI