Fracțiunea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) solicită conducerii Apă-Canal Chișinău să prezinte documentele privind procesul de acordare a apartamentelor pentru angajați. Solicitarea vine în contextul unor suspiciuni de lipsă de transparență și posibile nereguli în administrarea patrimoniului public al întreprinderii.

Deputatul PAS, Lilian Carp, a declarat că ar exista un caz de alocare preferențială a locuințelor unor angajați, actuali și foști, printre care și Irina Gutnic – fosta directoare a Apă-Canal și actual viceprimar din partea Partidului Mișcarea Alternativa Națională (MAN).

Potrivit lui Carp, Gutnic ar fi intrat în posesia a două apartamente la scurt timp după numirea sa în funcție, iar unele surse sugerează că ar fi beneficiat indirect de mai multe locuințe prin intermediul altor persoane.

„Vrem să știm cum a fost aprobat regulamentul și care au fost criteriile de eligibilitate. De ce unii angajați fără locuință nu au fost selectați, iar alții au beneficiat de condiții preferențiale?”, a declarat Carp în cadrul unei conferințe de presă.

PAS solicită transparență totală în procesul de repartizare a locuințelor și cere clarificări privind criteriile aplicate, prețurile stabilite și beneficiarii reali. Formațiunea atrage atenția că locuințele ar fi fost oferite la prețul de 455 euro pe metru pătrat, considerabil sub prețul de piață din perioada respectivă.

Vicepreședintele fracțiunii PAS din Consiliul Municipal Chișinău, Dumitru Ivanov, a menționat că, dacă se vor constata ilegalități sau abuzuri, formațiunea va sesiza organele de anchetă.

Până în prezent, conducerea Apă-Canal Chișinău și reprezentanții Primăriei Chișinău nu au oferit o reacție oficială.

ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM SUBIECTUL ZILEI