În perioada 5-16 martie 2026, autoritățile au desfășurat mai multe analize și acțiuni de coordonare interinstituțională pentru gestionarea stării de alertă legate de piața carburanților. În urma acestor evaluări, au fost identificate necesități pentru ajustarea măsurilor existente, astfel încât intervenția statului să fie mai eficientă și proporțională.

Serghei Diaconu, director general al Centrului Național de Management al Crizelor, a explicat că au fost raportate cazuri de speculații și abuzuri la stațiile PECO, inclusiv procurări excesive în recipiente neomologate. „De aceea, propunem limitarea temporară a comercializării motorinei în recipiente de consum la maximum 20 de litri. Aceasta nu împiedică alimentarea autoturismelor la capacitatea lor maximă, dar previne achizițiile excesive și abuzurile. Avem situații în care persoane vin cu recipiente de peste 200 de litri, ceea ce creează presiune pe piață”, a subliniat Diaconu.

Premierul Alexandru Munteanu a declarat că situația generală rămâne stabilă, iar deși prețurile la carburanți au crescut, acestea continuă să fie printre cele mai mici din regiune.

Reacțiile publicului nu au întârziat să apară. Mulți moldoveni au ironizat situația pe rețelele sociale, unul dintre internauți scriind: „Schimb 100 de litri de motorină pe un apartament în Chișinău”, iar alții au comentat activ pe aceeași temă.

Miercuri, 11 martie, ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a verificat mai multe stații PECO, ca urmare a informațiilor apărute online despre posibile dificultăți la alimentarea cu carburanți. Ministrul a precizat că majoritatea autoturismelor se alimentează în mod normal, iar cisternele suplimentează stocurile de benzină și motorină. Totodată, unele stații nu comercializează temporar motorină, considerând că prețul plafon stabilit de ANRE nu le acoperă costurile, situație pentru care statul nu poate interveni.

Deputatul PAS Radu Marian a amintit, însă, că legislația permite sancționarea stațiilor care dețin carburanți, dar refuză să-i vândă. „Dacă există rezervă și nu vinzi, aceasta constituie încălcare și poate fi amendată”, a precizat Marian.

ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM SUBIECTUL ZILEI