Locuitorii satului Puhăceni ar putea avea acces la apă potabilă începând cu anul 2027, odată cu finalizarea unui apeduct magistral în localitate.

Primarul Veaceslav Plămădeală a declarat că proiectul a fost inițiat anul trecut, în cadrul unui program național, și a acoperit deja aproximativ jumătate din sat. În prezent, autoritățile locale pregătesc depunerea pentru a doua etapă a finanțării, cu scopul de a conecta întreaga comunitate la rețeaua de alimentare cu apă.

Edilul estimează că lucrările la infrastructura principală ar putea fi finalizate până în 2026, iar în paralel vor fi realizate conexiunile individuale ale gospodăriilor. „Speranța este ca în 2026 să reușim să punem apeductul în tot satul… astfel încât în 2027 să avem apă potabilă la consăteni”, a declarat acesta.

Planul include și amenajarea unei buvete publice, iar la grădiniță și școală au fost deja instalate sisteme de tratare a apei pentru a asigura consum sigur pentru copii.

În prezent, locuitorii folosesc apă din fântâni, însă analizele efectuate de Centrul de Sănătate Publică Căușeni indică probleme de calitate: majoritatea probelor analizate au prezentat depășiri la nitrați, sulfați și indicatori microbiologici, ceea ce ridică riscuri pentru consum.

ABONEAZĂ-TE LA CANALUL NOSTRU DE TELEGRAM SUBIECTUL ZILEI