Conducerea raionului Orhei a fost demisă, iar Valentin Uncu, reprezentant al PAS, a fost ales în funcția de președinte al raionului. Deciziile au fost adoptate joi, în cadrul unei ședințe extraordinare a Consiliului Raional Orhei.
Potrivit deciziilor votate de 24 de consilieri raionali, au fost eliberați din funcție președintele raionului, Vasile Adașan, precum și vicepreședinții Mihail Paciu, Veaceslav Căpățînă și Natalia Răilean.
Ulterior, cu votul a 25 de consilieri, Valentin Uncu, din partea Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), a fost ales în funcția de președinte al raionului Orhei.
Vasile Adașan și cei trei vicepreședinți au fost numiți în funcții la sfârșitul lunii decembrie 2023. Anterior, Adașan a candidat la funcția de primar al municipiului Orhei în cadrul alegerilor locale noi desfășurate în luna mai.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram Subiectul Zilei!











